aile danışmanlığı

Evlilik, kişinin yaşam kalitesi ile oldukça yakından ilgilidir. İyi giden bir evlilik ilişkisi kişinin hayatında tedavi edici olacağı gibi olumsuz bir evlilik yaşantısı kişide birçok psikolojik problemleri beraberinde getirmektedir.

Araştırmalar son yıllarda boşanma oranlarında hızla yükselen bir artış olduğunu göstermektedir. Bunun oldukça çeşitli sebepleri vardır. Çift ilişkisini çiftin arasındaki psikolojik dinamiği değerlendirerek incelemek gerekir. Her çiftin kendine özgü bir ilişki yaşantısı var ve öznel değerlendirilmelidir. Sürekli sevilme, koşulsuz kabul edilme, sorumluluk alma ve mutluluğu artırma faktörlerini karşılayabilen bir evlilik yaşantısı tüm bireyler için tedavi edicidir. Bunların olmadığı evlilik ise sadece bir yük ve sağlıksız bir ruh halinin davetiyesi gibidir.

Bitmeyen kavgalar, yükselen sesler, küskünlükler, aldatmalar, ilgisizlik, iletişim kuramama evliliğin kanayan yaraları gibidir. Bazen bu kanayan yaraların uzman bir kişi tarafından tedavi edilerek sarılması gerekmektedir. Evliliklerde çıkmaz noktalar kişilere fark ettirilir ve bu karışık labirentin çıkışı adım adım kişilere sunulursa kangren olan evlilik bir anda mutluluk ve huzur kaynağı haline gelebilir.

Aile Danışmanlığı sadece ilişkilerin devamına yönelik verilen bir süreç değildir. Bazen ayrılma kararı alan eşler, bununla birlikte özellikle çocukları varsa “Biz Nasıl Sağlıklı Ayrılabiliriz?” sorusunu sağlamak için de böyle bir uzmana başvurabilirler. Bu durumda uzman, eşlerin verdiği bu karardan emin olup olmadıklarını ve kararlarının psikodinamiklerini analiz ederek onlara bu doğrultuda bir destek verir. Bu yönde verilen destekte birçok konu masaya yatırılır ve eşlerin bu konularda ortak bir noktada buluşmaları sağlanır.

Aile Danışmanlığı Alanları

Eşler Arası Çatışma ve İletişim problemleri
Aldatma problemleri
İlgisizlik
Kayınvalide & Gelin Çatışmaları
Evlat edinme
Yeni evlenme dönemi
Boşanma süreci
Çocuk sahibi olma süreci
Ebeveyn Tutumları
Aile bireylerinden birinin kaybı
Uzun süren küslükler, çözülemeyen çatışmalar
Eşler arası bağlanma problemleri